319. [Antwerp - Fortifications]

BRIALMONT, Alexis

Défense du projet d'agrandissement général d'Anvers présenté par MM. P. Keller et Companie [samengebonden met] Projet d'agrandissement général d'Anvers, lettre de MM. P. Keller et Companie, à l'appui de leur nouvelle demande de concession.

Brussel, Stapleaux, 1855

8vo: 50, 15 pp.; 8 pl.

Eigentijds half leder (half leder), gladde goudgetitelde rug. Goed ex.

Twee zeldzame traktaatjes over de bouw van de 19de-eeuwse fortengordel van Antwerpen en de Grote Omwalling ("Stelling van Antwerpen"), door Henri Alexis Brialmont (1821-1901; onder pseudoniem Pierre Keller), één van de meest befaamde militaire architecten en vestingbouwkundigen van de 19de eeuw en weleens "de Belgische Vauban" genoemd. Geïll. met 8 uitslaande lithogr. kaarten: "Projet d'agrandissement général d'Anvers" (handgekleurd, scheurtje onderlegd), "Profils comparés" (Coblenz, Paris & Anvers), "Plan de la forteresse de Modlin [en] Plan du camp de retranché de Lintz", "Reconnaisance des attaques de Silistrie par les russes en 1854", "Plan de Sevastopol", "Forteresse de Coblentz & d'Ehrenbreitstein", "Plan des fortifications de Paris". Om strategische, economische en politieke redenen werd in 1850 Vesting Antwerpen gekozen als Nationaal Reduit. Brialmont was in 1846 afgereisd naar Duitsland om de forten daar te bestuderen. De fortengordel werd gerealiseerd vanaf 1860, maar kon tijdens WO I weinig weerstand bieden aan een vijand die de forten vanop afstand uitschakelde. Vanaf 1887 werd Brialmont ook aangesteld om een fortengordel rond Luik en Namen te ontwerpen.
Ref. Opac KBR.
Prov. Bibliotheek Regiment Grenadiers en Jagers (stempel en goudgetiteld op rug).

Hamerprijs: € 480

€ 250 / 350