Terug naar overzicht

Lot 78

Uitzonderlijke verzameling van ca. 350 bedevaartvaantjes.

Hamerprijs: € 2.200

€ 1.500 / 2.000

19de-20ste eeuw

Versch. formaten.

Los in plastic mapjes of gemonteerd op papier. Zeer net en overzichtelijk bewaard in 3 grote met rood linnen beklede dozen en 2 grote fardes. Op enkele uitzonderingen na, in zeer goede staat.

Deze collectie bestaat hoofdzakelijk uit vaantjes uit de 19de en 20ste eeuw. De meeste op papier, een klein aantal op linnen gedrukt. Een (klein) aantal zijn moderne afdrukken van oude koperplaten (17de & 18de eeuw) op handgeschept papier, nl. 34 exemplaren: Beveren (S. Cornelis), Bottelare (H. Anna), Brabant (H. Geneviève), Diegem (S. Cornelis), Eine (H. Kruis), Hove (S. Laurentius), Ittre (OLV, 4 ex.), Jezus-Eik (OLV), Kalfort (OLV), Kieldrecht (S. Elooi), Lebbeke (OLV, 2 ex.), Lovenjoel (S. Lambrechtus), Mechelen (kapel van het Bruine Kruis), Merksem (S. Bartholomeus), Nazareth (OLV), Ohain (H. Wivina), Onhaye (S. Walhère), Oplinter (H. Geneviève, 2 ex.), Peutie (S. Martinus), Ranst (S. Pancratius), Steenokkerzeel (H. Pharaildis), Vertrijk (H. Lucia), Wijnegem (OLV), Zutendaal (OLV, 2 ex.), Zellik (S. Quirinus & Blasius), Zemst (OLV, H. Barbara & S. Laurentius). Van de andere vaantjes die alfabetisch zijn gerangschikt (hoofdzakelijk Brabant), geven we hierna een niet-exhaustieve lijst: Aarschot (OLV), Alsemberg (OLV), Averbode (OLV van het Heilig Hart), Bois-Seigneur-Isaac (H. Bloed), Braine-l'Alleud (OLV van Jericho), Brussegem (H. Moeder Anna), Brussel (OLV ter Kapelle), Diest (S. Jan Berchmans), Erps-Kwerps (S. Amand & S. Cornelis), Groot-Bijgaarden (H. Wivina), Halle (OLV), Hamme-Mille (S. Cornelis), Huizingen (S. Leonard), Kampenhout (OLV), Koekelberg (Basiliek), Leuven (OLV), Londerzeel (S. Kristoffel), Neerijse (OLV ter Pui), Oud-Heverlee, Scherpenheuvel (OLV), Tienen (OLV), Vlierbeek, Zoutleeuw (OLV). Verder enkele vaantjes uit Antwerpen, Beersel, Brugge, Dadizele, Gent, Hoboken, Lier, S. Hubert, etc.
Bedevaartvaantjes en -insignes bestaan al sinds de Middeleeuwen, maar kenden een echte bloei na het Concilie van Trente (1545-1563). Bedevaarten speelden in het nieuwe "herkenningsoffensief" van de Kerk een aanzienlijke rol. De vaantjes, prenten en de lectuur die ter promotie van het bedevaartwezen gedrukt werden, bereikten immers een breed publiek. Vooral de wapenstilstand tijdens het Twaalfjarig Bestand (1609-1621) gaf een belangrijke impuls aan het bedevaartwezen. De opbrengsten van de verkoop van lokaal devotioneel drukwerk, vooral vaantjes, leverden een mooie som op waarmee de restauratie en de herinrichting van de vele geschonden kerken en kapellen konden gefinancierd worden. In tal van bedevaartplaatsen ontwikkelde zich een prent- of vaantjestraditie die vaak tot in de achttiende of soms zelfs tot in de twintigste eeuw standhield (Thijs, pp. 651-652).
Ref. Thijs, A., Komt pelgrims komt hier. Devotioneel drukwerk voor bedevaartplaatsen in Vlaanderen en Brabant (1500-1850).

Lot 78