Ventes live - Lot 44

Dagelijkse kost met Joanna Kortenbos

[Manuscrit]

Gastronomisch manuscript getiteld "Koock Boeck", aangevuld met medische en huishoudelijke recepten.

Prix de marteau: € 7.500

€ 300 / 400

[Antwerpen], 1788 (met latere aanvullingen, 19de-20ste e.)

Papier, in het Nederlands, c. 18,5 x 15,5 cm: 209-[29-21 bl.-4-2 bl.-8-2 bl.-2-2 bl.-3] pp. (licht gebruind, enkele vlekken of gebruikssporen), met een aantal toegevoegde losse stroken met recepten in het Nederlands of Frans (latere aanvullingen). Indexen op het einde of los toegevoegd.

Eigentijds vellum, vlakke rug, stoffen sluitlinten (vervormd, rug onderaan defect).

Uitgebreid manuscript met recepten voor de dagelijkse keuken, samengesteld door een Antwerpse huisbewaarderster op het einde van de 18de eeuw, vermoedelijk "Joanna Kortenbos" die haar naam en adres ("de lombaerde veste") schreef op het voorste schutblad, en die het merendeel van het manuscript bijeen schreef in haar dagelijkse taal (die vaak duidt op een zekere mate van geletterdheid en persoonlijke uitspraak). Recepten voor o.a. "mossel soup, krefte soup, soup van veurse billen, fricadel van mosselen, pastey van sneppen, mergh-tourtiens, engelsche podding, Liersche vlaey" en dergelijke, maar ook voor "crême brulée" or "bavaroise van rhum". Enkele pp. met medische recepten (o.a. "voor het bloed te suijveren") of huishoudelijke recepten (o.a. "manier van sits of catoen te waschen", "voor den roest af te doen", etc.). Latere aanvullingen in het Nederlands of Frans in twee verschillende handen met verschillende inkt.

Lot 44