Retour à l'aperçu

Lot 434

Collectie Frans Weemaels: +/- 1.100 moderne ex libris, ander gelegenheidsgrafiek en documentatie.

€ 400 / 600

1960-1990

Diverse technieken en formaten.

Grote en belangrijke verzameling ex libris en andere gelegenheidsgrafiek uit de collectie van de verzamelaar Frans Weemaels, uit Vilvoorde. De volledige verzameling bestaat uit 4 delen:
1. Ex libris Frans Weemaels: 4 verschillende ex libris voor de verzamelaar door John Dix (2), Gerard Gaudaen en Frank-Ivo van Damme, in totaal ca. 350 exemplaren (ca. 50 ongebruikt, ca. 300 opgekleefd). Van de 2 laatstgenoemde ex libris zijn de originele houtblokken aanwezig (ca. 10 x 8 en 8,5 x 5,5 cm).
2. Internationale collectie ex libris: ca. 1.100 nationale en internationale ex libris die Weemaels opgestuurd kreeg van collega-verzamelaars, meestal nog in de originele enveloppes en met een persoonlijke brief van de verzender. Jaren '70-80. Gemiddeld 10 stuks in 1 enveloppe. Technieken: houtsnede- en gravure, lino, lithografie, kopergravure. Een minderheid erotische ex libris. Enkele kunstenaars: C. Andriessen, I. Zeitner, Z. Dolatowski, Oriol M. Divi, P. Rueter, A. Hautekiet, M. Kislinger, L. Hofmann, G. Gaudaen, F.-I. van Damme, Y. De Vries, E. Kotrba, H. Huffert, H. Hauke, J.F. Saez, D. Duinea, J. Tellman, Elwi Carlsson, A. Karoly, T. Fabian, J. Marik, A. Kirszanov, P. Janssens, S. Glinowski, H. Ott, V. Cinybulk, R. Roveda, E. Schöner, L. Rusek, K. Kolmann, Trojan, P. Hlavaty, W. Łuczak, H. Corvers, S. Mrowinski, A. Kalasjnikov, A. Jordan, P. Rovegno. De 107 enveloppes werden verstuurd vanuit België (19 enveloppes), Nederland (25), Denemarken (10, met i.a. 35 ex libris voor V. Clemmensen en 42 voor Jorgen Vils Pedersen), Spanje, Duitsland en Hongarije (elk 6), Italië (i.a. Mirabella Libri dell'Islam) en Oostenrijk (elk 5), de voormalige USSR (4), Frankrijk, Zweden, Tsjecho-Slowakije en Polen (3), VK, Roemenië en Zwitserland (2), voormalig Joegoslavië, Australië en Japan (voor Hiroo Yamaguchi (1981) met artiesten R. Masuoka, T. Takei, T. Kajiyama, T. Miyashita, T. Kato, Y. Omoto, A. Endo) (1).
3. Collectie ander klein gelegenheidsgrafiek: ca. 200 stuks nieuwjaars-, communie- en geboortekaartjes, huwelijksuitnodigingen en doodsprentjes, vooral uit de jaren '60, en gemaakt door kunstenaars als F.-I. Van Damme, G. Gaudaen, J. Dix, P. Janssens, C. Andriessen, J. Batterman, J. Bergman, L. Muyldermans Zn., etc. In 2 met decoratieve stof beklede boxen, vele netjes gekleefd op zwart papier. Ook correspondentie met drukproeven van John Dix, lidkaarten van de Exlibriskring en nieuwjaarskaarten van het Internationaal Exlibriscentrum Sint-Niklaas. Een tiental stukken grafiek (vaak gesigneerd) in groter formaat van i.a. van Damme, Rasmussen, de Vleeschouwer, Dix.
4. Documentatie: kleine publicaties, tijdschriften, boeken: (1) 60 vol. "De bladen voor de grafiek". Brugge, Orion, 1968-1983. Jaargang 1-16 (telkens 4 nummers per jg.; zonder het speciale n. 3-4 van jg. 3 (een foto-album) en jg. 16 met slechts 2 n.). Elk nummer is een map over een andere Belgische grafische artiest, met infotekst en 10 losse reproducties van zijn of haar werken. I.a. Gaudaen, Masereel, Dix, Timmermans, van Damme, Vermeylen, Van Straten, etc. (2) 21 vol. "Graphia. Tijdschrift voor Exlibriskunst". Mechelen, 1988-1994: n. 101-121. Elk nummer met los ingevoegd blad met enkele ex libris. (3) 1 vol. met ingebonden "Graphia Bulletin", 1962-1974: n. 20-64. (4) "Graphia nieuws", feb. 1984-okt. 1994: n. 89-121. (5) "Graphia Mededelingen", jaren '70 en '80. (6) 1 vol. met ingebonden "Boekcier", 1947-1962. (7) Mooie referentiecollectie van 28 boeken en publicaties over het ex libris, andere (gelegenheids-)grafiek en kunstenaars, 1945-1983. (8) Ca. 150 vol. kleinere publicaties over het ex libris, publ. van i.a. Exlibriskring der WBV, promotieblaadjes, uitnodigingen voor expo's, los drukwerk, ruillijsten, knipsels en krantenartikels en zo'n 30 kleinere uitgaves met grafisch werk van artiesten (vaak publ. van Graphia of Exlibriswereld) van i.a. F.-I. van Damme, C. Andriessen, W. Zwiers, H. Blokhuis, L. Strik, A. Toussaint, D. Acket, P. Rueter, V. Stuyvaert, J. Buckland Wright, F. Masereel, M. Kislinger, T. Marangoni, "De Bloedschuit", naar thema's uit het werk van Timmermans, Russische ex libris, etc.

Lire plus

Lot 434