Lot 309

Verzameling van opschriften der grafstenen binnen Gent.

€ 300 / 500

Ca. 2de helft 19de eeuw

4to.

Half leder met hoeken, gemarmerd papier op de platten, goud getitelde en gedecoreerde platte rug.

Interessante, gedetailleerde verzameling vakkundig handgeschreven en getekende opschriften van grafstenen en grafmonumenten te Gent. Uitvoerig beschreven met onder andere vermelding van het materiaal der grafstenen (arduin, marmer) als ook de afmetingen (in "duymen") samen met de locatie in of rond de kerk ("tusschen de vier pilaeren dragende den toren"). De tekeningen van de monumenten, wapens van de begraven families of grafdecoraties zijn her en der in aquarel afgewerkt. Enkele pentekeningen op kalkpapier en ingeplakt. Zo goed als voor elk opschrift of elke aantekening is de parochie- of kloosterkerk, het godshuis, de kapel, het begijnhof of kerkhof gespecifieerd. Enkele locaties: Sint-Lievenkerk Ledeberg, Sint-Niklaaskerk, Sint-Baafskathedraal, het kerkhof buiten de Brugse Poort, het kerkhof buiten Dampoort, het Cathérine Godshuis (ook wel het Alijns-Godshuis), Sint-Jacobskerk, Heilig Kerstkerk (ook wel de Sint-Salvatorkerk), Sint-Martinuskerk (Ekkergem), Predikherenkerk, Sint-Stefanuskerk (Augustijnenklooster), het monasterium Poortakker, O.L.V. Sint-Pieterskerk, Klein en Groot Begijnhof, Spanjaardenkasteel, Sint-Michielskerk, etc. Met het ex-libris en wapen van Baron Henri Surmont de Volsberghe (1812-1887) die tevens ook meewerkte aan de uitgave "Graf- en gedenkschriften der provincie Oost-Vlaenderen". We kunnen veronderstellen dat dit manuscript diende als aanzet of studie tot het opstellen van bovengenoemd werk.

Read more

Lot 309